Zodiacus 97
Užitečné informace
Zodiacus 97
Užitečné informace
Kočka
Před návštěvou kliniky
Návštěva kliniky začíná doma. A toto bychom rádi zdůraznili ještě jednou. Kočky jsou speciální pacienti. Cestování si obvykle moc neužívají a „ošahávání“ cizími lidmi v bílo-modrém obvykle také moc ne. Pokud chcete, aby si Vaše kočička návštěvy naší kliniky zamilovala, budeme potřebovat Vaši pomoc.
Přepravka
Doporučujeme plastovou, snadno omývatelnou přepravku, která se dá otevřít shora. Přepravka by měla být dostatečně velká, aby se v ní kočka mohla otočit a pohodlně uložit. Ideální jsou přepravky s otvíratelnou střechou nebo s velkými svorkami, pomocí kterých lze snadno odstranit horní díl. Méně vhodné jsou malé otočné „čudlíky“ a úplně nevhodné jsou proutěné koše s mříží, ze kterých musíte kočku vytáhnout násilím.
Na přepravku je vhodné kočku zvykat. Ideální je, pokud se otevřená přepravka stane součástí domácnosti a kočka v ní ráda přebývá.
Další tipy, jak zvykat kočku na manipulaci a cestu k veterináři najdete na YouTube kanálu iCatCare.
Po příchodu na kliniku
V čekárně přepravku s kočkou umístěte na připravený stolek do výše očí (pokud si s ní chcete povídat) nebo naopak do nižšího patra opatřeného bočními stěnami (pokud jí chcete dopřát klid). Nad stolem najdete připravené čisté velké ručníky. Pokud použijete ručník k přikrytí přepravky, vezměte ho prosím s sebou do ordinace – využijeme ho i při manipulaci s kočičkou. Můžete si samozřejmě přinést i vlastní ručník, v tom případě zvolte spíše větší osušku či tenkou deku.
Preventivní péče
Očkování
- 1x ročně, spojeno s preventivní prohlídkou
- očkují se pouze zvířata bez příznaků akutního onemocnění (průjem, kašel apod.)
- některé složky vakcíny (například vzteklina u psů a koček, panleukopenie u koček) mají platnost 3 roky
Odčervení
- štěňata a koťata od 2 do 12 týdnů každé 2 týdny, od 3 do 6 měsíců jednou měsíčně
- psi každých 3-6 měsíců
- venkovní kočky minimálně každé 3 měsíce, lze však až 1x měsíčně (intenzita lovu, přítomnost malých dětí)
- domácí kočky 1-2x ročně
Kastrace – naše osobní doporučení
- kočky – od 6 měsíců standardní kastrace, od 3 měsíců raná kastrace
- kocouři – od 10 měsíců standardní kastrace, od 3 měsíců raná kastrace
- psi – po dosažení tělesné dospělosti (cca 1 rok věku, různé dle plemene)
- feny – minimálně 1 měsíc po prvním hárání (jedná se o jakýsi kompromis, kdy po 1. hárání poskytuje kastrace stále ještě 90 % ochranu proti nádorům mléčné žlázy, ale zároveň se snižuje riziko postkastrační inkontinence častější při raných kastracích)
Seniorská prohlídka psů a koček
- vyšetření krve – od 6-8 let věku 1x ročně
- měření tlaku krve u koček – od 6-8 let věku 1x ročně
- echo – při slyšitelném šelestu na srdci v jakémkoli věku, u predisponovaných plemen koček před plánovanou anestezií
Bezpečná anestezie
Z „narkózy“ má strach každý. Ne každý ale ví, že na různých pracovištích může mít uspání na zákrok různou podobu a zkušenosti se mohou velmi lišit. Rádi bychom Vám přiblížili, jak taková „narkóza“ probíhá u nás, a zbavili Vás tohoto strachu.
Anestezii předchází předoperační vyšetření – dle věku a klinického vyšetření může veterinář doporučit vyšetření krve nebo srdce (obvykle echo). U zvířat nad 6 let věku doporučujeme vyšetření krve vždy. Před operací je v rámci minimalizace komplikací nutná hladovka. Obvykle se podává poslední jídlo večer, ale voda se zvířeti neomezuje až do okamžiku odjezdu na kliniku.
První složkou anestezie je sedace – jakási příprava a zklidnění pacienta, který v tuto chvíli stále ještě částečně vnímá své okolí. Sedace se podává do svalu nebo do žíly a zvíře usne za 3-15 minut. Další příprava pacienta probíhá už bez majitele a spočívá v zavedení nitrožilní kanyly a připojení na infuzi (kapačku), podání dalších léčiv, intubace a připojení na inhalační anestezii.
Během celého zákroku je pacient monitorován pomocí EKG a monitoru kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Anesteziologická sestra během celého zákroku monitoruje hloubku anestezie pravidelnými kontrolami pacienta.
Po dobu zákroku a probouzení je pacient zahříván, aby se předešlo podchlazení. Až do úplného probuzení hlídáme pravidelnost dechu, tepu a sílu pulzů. Bolest tlumíme vhodnými analgetiky.